Csípőprotézis műtét magánklinikán
Ha már tűrhetetlen a csípő fájdalma, ami mozgáskorlátozottsággal is jár, a tüneteket pedig konzervatív módszerrel már nem lehet kezelni, akkor Önnek valószínűleg csípőprotézis műtétre van szüksége.
A pécsi Da Vinci Magánklinikán végzek csípőprotézis műtéteket, ahol nem kell éveket várnia a műtétre.
A legmodernebb technikával végzem a csípőprotézis műtéteket, amely során nincs izomátvágás és amely után gyorsabb a felépülés, a rehabilitáció. A műtét után 1 hónappal már újra teljes életet élhet és visszatérhet dolgozni.
Mikor van szükség csípőprotézisre?
Nem csak időseknek lehet szüksége csípőprotézis beültetésére, az életkor előre haladtával jelentkező ízületi kopások következtében. A csípő fájdalma jelentkezhet már fiatalkorban is, többek között veleszületett rendellenességek (csípőficam talaján kialakult korai ízületi kopások) vagy gyerekkori csípőbetegségek (Perthes-kór) következtében. Középkorúaknál a combfej elhalását okozhatják a szteroidok (szteroidokkal kezelt bélbetegségek, korai reumás betegségek, vérképző szervi betegségek) vagy az alkohol toxikus hatása.
Ha későn ismerik fel a betegséget, amikor már összeroppan a combfej, akkor már csak a csípőprotézis lehet a megoldás.
Ne halogassa a csípőprotézis műtétet!
Ne várjon az utolsó pillanatig a műtéttel. Ne válassza a fájdalommal járó bicegést! Az ilyenfajta mozgás ugyanis további ízületeket is veszélyeztethet. A túlzott terhelés miatt a térd, a másik oldali csípő és az ágyéki gerinc ízülete is megbetegedhet.
Az sem szerencsés, ha a fájdalom ellen éveken keresztül szedi a nem szteroid gyulladásgátlókat (NSAID-készítmények), fájdalomcsillapító szereket, mert azok mellékhatására komoly szövődmények, súlyos belgyógyászati problémák (gyomor- és nyombélfekély, gyomorvérzés, vékony és vastagbélgyulladás) alakulhatnak ki.
A régóta fennálló csípőkopás esetében a mozgás beszűkülése, a szövetek rövidülése, az izmok gyengesége olyan mértékű lehet, amely később a műtét utáni rehabilitálódást is lassíthatja.
Miért jó a csípőprotézis?
A műtét után újra fájdalommentes életet élhet. A csípőprotézis beültetésnek köszönhetően visszatérhet azokhoz a mindennapi teendőkhöz, amiket már nem tudott elvégezni. Újra képessé válik arra, hogy ellássa az otthoni és a munkahelyi teendőit.
A műtét után megszűnnek a csípő fájdalmai. Specifikus gyógytornával pedig javítható az ízület mozgása egészen a betegség előtti állapotig. Így újra teljes életet élhet. Nem lesz többé szüksége a rendszeresen szedett fájdalomcsillapítókra sem.
Mi az a csípőprotézis beültetés?
A csípőízület két fő részből áll: a combcsont fejéből és a csípőcsont árkából, ízületi vápájából (ebbe illeszkedik a combcsont feje). A csípőprotézis beültetés során a combcsonti terület és a medencecsont elkopott részeit mesterséges anyagokkal, protézissel helyettesítjük. A műtét során a combcsont velőűrébe ültetünk be egy fém szárat. A medence vápába egy fém vagy műanyag vápa kerül beültetésre, ami befogadja a fémszárra helyezett fejet. Így a két beültetett elem egymással kapcsolatban marad, amikor Ön mozog, hogy ne alakuljon ki ficam, a protézis stabil legyen. A beültetéskor arra is figyelünk, hogy a végtagok hosszát egyformára beállítsuk.
Cementes vagy cement nélküli csípőprotézis?
Időseknek, 70 év felett a cementes, fiataloknak a cementmentes csípőprotézist ajánlom, a pontos választást a beteg csontállománya határozza meg. Minden esetben a nagy kopásállóságú kerámia fejet használom.
Miben különbözik az elülső feltárással végzett, minimál invazív technikával végzett csípőprotézis beültetés a hagyományos műtétekkel szemben?
A csípőprotézis műtétet minimal invazív technikával hazánkban még csak kevés helyen végzik, a legtöbb helyen, állami kórházban még a hagyományos műtéti eljárást alkalmaznak. A DaVinci magánklinikán én csak ezzel az új módszerrel végzem a műtéteket.
Ennek az új műtéti eljárásnak a lényege az, hogy a protézis a csípő körüli izmok sértése nélkül kerül beültetésre. A hagyományos műtétekkel szemben a műtét nem jár izmok, illetve inak átvágásával, hanem a protézis beültetése egy természetes, izmok között található résen keresztül történik. A műtét nagy gyakorlatot és speciális eszközöket igényel.
A műtétnek számos előnye van a hagyományos módon végzett műtétekkel szemben.
- Az „új csípő” sokkal stabilabb, ezért a hagyományos műtétek utáni korlátozások (mélyre való ülés, cipőfűző megkötés, illetve az oldalra fekvés kerülése, stb.) nem szükségesek.
- A rendkívül kicsi metszés, mely átlagosan fele a hagyományos műtétekhez képest (kb.: 5-8 cm) a bikini vonalában is ejthető, így a későbbiekben a heg rejtve maradhat.
- Mivel jelentősen kisebb a szöveteket ért sérülés, kevesebb a műtét utáni fájdalom.
- A műtét során kisebb a vérvesztés, ezért a műtét utáni vérátömlesztés szükségessége rendkívül ritka.
- Tekintettel arra, hogy az izmok teljes terhelhetősége megmarad, a betegek többsége néhány nappal a műtétek követően megerőltetés nélkül képes segédeszköz nélkül járni, illetve pár héttel később vezetni vagy könnyebb munkát végezni.
Hogyan történik a csípőprotézis műtét?
Az alábbiakban lépésről lépésre ismertetem, hogy mi történik a minimal invazív csípőprotézis műtét során.
A műtétet vagy altatásban, vagy gerinctáji érzéstelenítésben végezzük. A csípőprotézis műtét során a csípőízületet egyenes elülső vágással kb. 5-8 cm-es metszéssel tárjuk fel. A rectus izomzat izomcsoportok közötti virtuális résben feltárjuk az elülső ízületi tokot. Ennél a technikánál nincs izom leválasztás. Az ízületi tok elülső részét eltávolítjuk, a combnyakat kipreparáljuk, oszcillációs fűrésszel a combfejet eltávolítjuk. Az ízületi vápát a medencecsontban gömbmarókészlettel előkészítjük és a megfelelő méretű műanyag vápát bepróbáljuk. Ezt követően a combcsont felső részét előemeljük, a velőűrt kireszeljük és egy fém próba szárat a velőűrbe belehelyezünk, majd egy próbafejjel a csípőt helyre tesszük. Mozgásstabil vizsgálat elvégzése után a próbaprotéziseket eltávolítjuk, a csontállománynak és az életkornak megfelelően cementes vagy cement nélküli csípőprotézist beültetjük. Cement nélküli csípőprotézis esetén fémötvözet vápát szorítunk a medencecsontba, majd műanyag betétet (insert) helyezünk bele. A combcsontba beleszorítjuk a cement nélküli fémötvözetű szárat, majd magas kopásálláságú nagyméretű kerámiafejjel tesszük helyre a csípőt. A cementes csípőprotézis esetén a medencecsontba a műanyag vápa antibiotikumos cementes beragasztása történik, majd a combcsontba a fémötvözetű szár becementezése után a kerámia fejjel a csípőt helyre tesszük. Végül behelyezzük a szívócsövet és felszíni sebvarrattot készítünk.
A műtét átlagos ideje 1 – 1,5 óra.
Mire van szükség a műtét előkészítéséhez?
Először egy konzultáción találkozunk, ahol részletesen megbeszéljük az Ön problémáját. Fontos, hogy megismerjem az Ön történetét, mert így tudok körültekintően odafigyelni, hogy a kockázatokat mérlegelve az Ön számára legjobb megoldást találjuk meg.
Ezt követően egy sor előzetes vizsgálatot kell elvégeztetnie, hogy a műtétet biztonságosan tudjuk elvégezni. Az alábbi vizsgálatok szükségesek a felkészüléshez:
- Laborvizsgálat (vérvétel)
- Gyógyszerszedéstől függően belgyógyászati vizsgálat
- Góckutatás (elsősorban fogászat, fül-orr-gégészet, nőgyógyászat, urológia)
- Aneszteziológiai vizsgálat
Mennyi időt kell a magánklinikán tölteni?
Összesen 3 napot (2 éjszakát) kell eltölteni a kórházban.
Első nap a műtétet általában délelőtt végezzük. Aznap délután már gyógytornára, gyógytornász segítségével segédeszközökkel sétára is sor kerül.
Második nap a szívócsövet eltávolítjuk. Gyógytornász segítségével gyógytorna, séta, lépcsőzés segíti a gyógyulását.
A harmadik nap reggelén távozhat a magánklinikáról.
Mennyi ideig tart a felépülés a csípőprotézis műtét után?
A varratokat a műtétet követően 10-14 nap múltán távolítjuk el.
A műtét után otthon gyógytornával, a házi betegápolási szolgálat keretein belül folytathatja a rehabilitációt, vagy más kórház rehabilitációs osztályán 3-6 hétig.
Körülbelül 1 hónap után teljes a gyógyulás és újra teljes életet élhet, munkába állhat.
Exkluzív, kényelmes környezet Pécsett a Da Vinci Magánklinikán
A műtéteket a pécsi Da Vinci Magánklinikán végzem, ami Magyarország egyik legexkluzívabb magánkórháza. A klinika modern megjelenése és elhelyezkedése lenyűgöző. Pécsett, a Mecseken, közvetlenül város felett található a panorámás üveg-acél felületekkel kialakított kórház.
A klinikán 2 nagyműtő és 11 kétágyas betegszoba áll rendelkezésre. A kényelmes, komfortos szobákból gyönyörű kilátás nyílik a klinikát körülvevő fenyvesre és a Mecsek lábánál elterülő pécsi látképre. A klinika a személyre szabott, professzionális szolgáltatásokkal várja a pácienseket.
Amit érdemes tudnia rólam:
- Dr. Tóbi Zoltán vagyok, ortopéd sebész főorvos.
- Egyik fő szakterületem a csípőprotézis beültetések a legmodernebb technikákkal
- Magas minőségű implantátumokkal dolgozok
- Hivatásomnak tartom, hogy páciensem számára lehetővé tegyem a mozgás élményét és szabadságát.
- A csípőprotézis műtéteket minimál invazív elülső feltárásos izomátvágás nélküli technikával végzem, már több mint 400 ilyen sikeres beavatkozás végeztem.
- További információkat talál rólam a Bemutatkozó oldalamon olvashat
Amiért érdemes a csípőprotézis műtétet magánklinikán választania:
- Gyorsan sorra kerül. Akár 1 hónapon belül elvégezzük a műtétet. (Az állami kórházakban közel másfél-két év a várakozási idő.)
- Gyorsan felépül. Már a műtét napján sétál, összesen 3 napot, 2 éjszakát tölt a klinikán, majd pár hét múltán újra teljes életet élhet.
- Tapasztalt, megbízható szakorvos végzi el a műtétet.
- Komfortos, exkluzív környezetben zajlik a műtét és a lábadozás, ahol odafigyelnek az Ön igényeire.
Kérjen konzultációs időpontot!
Szabaduljon meg a fájdalomtól és válassza a csípőprotézis által nyújtott évtizedekig tartó biztonságot. Ne halogassa a műtétet!
Vegye fel velem a kapcsolatot, kérjen konzultációs időpontot, tegye meg az első lépést a fájdalommentes, teljes élet felé!
Dr. Tóbi Zoltán
Tel. +36 20 439 00 82